Prof. Dr. Çetin Kaya  Koç

Prof. Dr.

Çetin Kaya Koç

Bilgisayar Mühendisliği, Dijital Oyun Tasarımı

cetinkoc@istinye.edu.tr Topkapı Kampusu Ofis: 6601 Ofis Saatleri: 09:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00

Biography

Aile fertleri en az 300 yıldır serhat şehirleri Kars ve Ağrı'da ve yakın köylerinde ikamet eden Çetin Kaya Koç, Ağrı Naci Gökçe Lisesi mezunudur. İstanbul Teknik Üniversitesi elektronik ve haberleşme bölümünü birincilikle bitirmesinin (1980) akabinde doktorasını University of California Santa Barbara'da (1988) elektronik ve bilgisayar mühendisliğinde yapmıştır.
Koç, University of Houston'da Dr. Öğretim Üyesi (1988-1992), Oregon State University'de Dr. Öğretim Üyesi, Doçent ve Profesör (1992-2007) olarak çalışmıştır. Oregon State University'de Information Security Laboratory (Bilgi Güvenliği Merkezi) kurmuş ve Outstanding and Sustained Research Leadership (Olağanüstü ve Sürdürülebilir Araştırma Liderliği) ödülünü almıştır.

Koç, İstinye Üniversitesi Mühendislik Fakültesi kurucu dekanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, University of California Santa Barbara'daki Koç Lab isimli araştırma merkezinde doktora öğrencileri ve doktora-sonrası araştırmacıların çalışmalarını yönetmektedir.

Koç, dünyanın ikinci büyük kriptografi konferansı olan Cryptographic Hardware and Embedded Systems (CHES)'in kurucusudur. Ayrıca, sonlu alanlar matematiği ve kriptografik donanım güvenliği alanlarındaki WAIFI ve PROOFS isimli 2 çalıştayın kurucuları arasındadır. 2013 yılında İstanbul'da Open Problems in Mathematics and Computational Sciences, 2017 yılında Paris'de Cyber-Physical Systems Security çalıştaylarını kurup yönetmiş ve bu konularda 2 kitap yayınlamıştır.

Koç, Springer tarafından 2011'den beri yayınlanan, kriptografik donanım ve yazılım konularına odaklanmış Journal of Cryptographic Engineering dergisinin kurucu baş editörüdür. Kriptografi mühendisliğine yaptığı katkılarından dolayı 2007'de IEEE Fellow (seçkin üye) seçilmiştir.

Koç, IEEE Transactions on Mobile Computing ve IEEE Transactions on Computers dergilerinin sürekli editörlüğü ve IEEE Transactions Computers dergisinin 3 özel sayısının misafir editörlüğünü yapmıştır. Ayrıca, International Journal of Foundations of Computer Science (IJFCS) ve Transactions of Nanjing University of Aeronautics and Astronautics (TNUAA) dergilerinin yayın kurulundadır.

Koç, bilimsel çalışmalara ilaveten, kriptografi mühendisliği alanında 50'den fazla kriptografik cihaz, yazılım ve donanımın tasarım ve geliştirilmesine katkıda bulunmuştur. Bunlar arasında PGP (Pretty Good Privacy), RSAREF ve BSAFE (RSA Security), CDSA (Intel), TOR (The Onion Routing) ve onlarca RSA ve ECC şifreleme ve dijital imza algoritmalarının yazılım ve donanım çekirdekleri vardır. 2003 yılında yapılan bir tahmine göre sadece BSAFE yazılımı 4.5 milyardan fazla cihazda yer almaktaydı. Koç'un tasarlamış olduğu algoritmalar, yazılım ve donanım mimarileri, Texas Instruments, Intel, Samsung ve Huawei gibi firmaların ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu çalışmaların bir kısmı Koç'un yazarlık ettiği 13 ABD patentine konu olmuştur.

Koç, Springer tarafından yayınlanan 4 kitaba yazarlık yapmıştır: Cryptographic Algorithms on Reconfigurable Hardware (2007), Cryptographic Engineering (2009), Open Problems in Mathematics and Computational Science (2014), and Cyber-Physical Systems Security (2018). Bunlardan Cryptographic Engineering isimli kitap Çince'ye çevrilmiştir. Ayrıca, henüz bitirdiği Partially Homomorphic Cryptography isimli kitabı Springer tarafından 2020 yılında yayınlanacaktır.

Koç, 7 konferans kitapçığı yazarlığına ilaveten, 85 uluslararası dergi makalesi, 58 uluslararası konferans makalesi, 11 kitap bölümü ve 13 teknik rapora yazarlık etmiştir. Ayrıca, 21 doktora, 40 yüksek lisans ve 6 lisans tezi yönetmiştir. Kriptografi alanında en çok doktora tezi yöneten 3 bilim adamından biri olarak bilinmektedir. Google Scholar h-index değeri 44 olup, en çok atıf alan 100 Türk bilim adamı arasındadır. Yıldız Teknik Üniversitesi Yılın Yıldızları 2019 rektörlük özel ödülünü almıştır. 2020 Ocak ayından beri TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı tarafından desteklenmektedir.